Asset Publisher Asset Publisher

Uroczysta prezentacja oznakowania cmentarza żydowskiego w Nadleśnictwie Rzepin

 

            11-go października z inicjatywy  Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Nadleśnictwa Rzepin oraz Technikum Leśnego w Starościnie odbyła się uroczystość prezentacji oznakowania cmentarza żydowskiego.

            Nowe oznakowanie cmentarza żydowskiego w Rzepinie, w formie kamienia z tablicą, łączy tradycję z nowoczesną formą upamiętnienia. Tablica informacyjna w swoim kształcie nawiązuje do macewy (tradycyjnej formy nagrobka żydowskiego), a zamieszczony na niej znak QR pozwala na odkrycie historii cmentarza. Kod odsyła odwiedzających na stronę portalu zabytek.pl, gdzie znajduje się szersza charakterystyka nekropolii w Rzepinie.

            Oprócz przedstawicieli Nadleśnictwa Rzepin oraz Technikum Leśnego w Starościnie w wydarzeniu brali udział również :

Specjalista ds. programów Społecznych z Działu Programów Społecznych i Kulturalnych w Muzeum Polin Pani Alicja Nawracaj, Koordynator programu weryfikacji cmentarzy żydowskich w Polsce z Działu Standardów Konserwatorskich w Narodowym Instytucie Dziedzictwa Pan Maciej Rymkiewicz, Pani Anna Jackiewicz oraz Pan Krzysztof Słowiński z oddziału terenowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Zielonej Górze, Kierownik Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gorzowie Wielkopolskim Pan Błażej Skaziński, profesor Pasquale Policastro- wykładowca prawa Uniwersytetu Szczecińskiego.

Młode pokolenie reprezentowali uczniowie Zespołu Szkół w Rzepinie: klasa policyjna i wojskowa.

Kamień znajduje się  na terenie leśnictwa Rzepin w oddziale 330g  przy drodze, tuż za rondem na ulicy Poznańskiej w kierunku do dróg krajowej 92 oraz autostrady A2.

Tekst. Łukasz Szmagulski