Asset Publisher Asset Publisher

Wyjazd szkoleniowy pracowników Nadleśnictwa Rzepin do firmy Swiss Krono w Żarach oraz zwiedzanie okolicznego Nadleśnictwa Krzystkowice

Stały kontakt z odbiorcami drewna, to podstawa dobrej współpracy handlowej. Nadleśnictwo Rzepin prowadzi sprzedaż drewna przemysłowego między innymi dla producentów papieru, konstrukcji budowlanych, mebli, bio paliwa stałego do elektrowni jak również materiałów wykończeniowych do domów np. paneli podłogowych. Jednym z  większych odbiorców drewna średnio wymiarowego (S2a*) jest firma Swiss Krono Sp. z o.o.** z Żar.  27 października pracownicy Nadleśnictwa Rzepin w ramach wyjazdu szkoleniowego odwiedzili zakład produkcyjny w Żarach. Oprócz wykładu połączonego z dyskusją, odbyła się wycieczka pokazowa po większej części zakładu, począwszy od miejsca w którym następuje wstępne rozdrobnienie wałków drewna na zrębkę ( w specjalnym rębaku), a kończywszy na finalnym etapie pakowania gotowych paneli oraz przewożenia ich do magazynu zakładowego.

Kolejnym etapem wyjazdu szkoleniowego było zwiedzanie kompleksu dawnej fabryki Kombinatu DAG Alfred Nobel Krzystkowice (Alfred Nobel Dynamit Aktien-Gesellschaft) znajdującej się na terenie Nadlesnictwa Krzystkowice. Lokalny przewodnik, znawca i pasjonat historii zakładu Pan Stefan „Tadeusz” Jasiński przedstawił najciekawsze obiekty i ciekawostki związane z tym miejscem. Polecamy odwiedzanie tego miejsca które obecnie znajduje się w środku lasu (znajduje się tam wydzielona ścieżka turystyczna wraz z opisami na tablicach).

 

* Drewno średniowymiarowe S2adrewno (iglaste i liściaste) o średnicy większej od 5 cm bez kory w górnym końcu i mniejszej od 24 cm w dolnym końcu o dopuszczalnym zakresie długości nominalnych od 1 do 3 m (zazwyczaj produkowane w długości 2,4m, jednej z najbardziej popularnych sortymentów w Lasach Państwowych).

 

** Swiss Krono Sp. z o.o. Żary  (wcześniej KRONOPOL)  jest częścią holdingu SWISS KRONO Group, światowego lidera w dziedzinie produktów drewnopochodnych. Firma powstała w 1994 roku w wyniku przejęcia Państwowej Fabryki Płyt Wiórowych przez holding. Podpisanie aktu notarialnego w dniu 7 stycznia dało początek nowemu rozdziałowi. Zakład zajmuje się produkcją paneli podłogowych, materiałów dla meblarstwa oraz budownictwa (płyta OSB, belki dwuteowe Swiss Krono I-BEAM, płyta OSB niezapalna, płyta Kronotec). Całkowita powierzchnia zakładu to ponad 120 ha, z czego ponad 20 ha pod dachem, a zapotrzebowanie na surowiec drzewny łącznie to ponad 2 mln m3.