Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Las nie tylko gospodarczy

Las nie tylko gospodarczy

Gospodarka leśna polega na prawidłowym zagospodarowaniu lasu co oznacza, że ma spełniać zarówno funkcje produkcyjne ale przy tym zaspokajać społeczne potrzeby ekologiczne, kulturowe jak i duchowe.

Idea zrównoważonej gospodarki leśnej opiera się również o zachowanie przyrodniczych wartości lasu przy realizacji  użytkowania zasobów drzewnych.

Podejmowanie działalności w zakresie ochrony przyrody charakteryzuje się zasadą wydłużonej perspektywy czasowej, a oznacza to, że należy akceptować bieg zjawisk przyrodniczych, które przebiegają swoim naturalnym rytmem.

Nie jest tajemnicą zarówno to, że na terenie Nadleśnictwa Rzepin, każdego roku pozyskuje się drewno (różnych gatunków – głównie sosny, jak i różnych sortymentów), jak to że w przypadku cięć metodą użytkowania rębnego, prowadzi się odnowienie lasu (sadzenie lub sianie nowego pokolenia). Pozyskanie odbywa się na konkretnych wydzieleniach (oddziały i pododdziały wyznaczone w terenie) w oparciu o plan urządzenia lasu zatwierdzony przez Ministra Środowiska sporządzany na okres 10 lat. W planie tym określona jest maksymalna ilość drewna do pozyskania przez nadleśnictwo. Z założenia w polskich lasach wycina się co roku około 55% przyrostu rocznego, dlatego zasoby drzewne kraju wciąż rosną,  a ma to znaczenie dla trwałości lasu. Dla porównania, w innych krajach Europy wycina się 70-80% tego co przyrasta.

Należy jednak pamiętać o tym, że znajdują się w naszej jednostce miejsca gdzie działalności gospodarczej związanej z pozyskaniem drewna nie prowadzi się wcale.

Grunty leśne zalesione Nadleśnictwa Rzepin obejmują powierzchnię 17 788 ha, a tereny na których nie prowadzi się prac związanych z pozyskaniem drewna to powierzchnia 1914 ha (ponad 11% powierzchni leśnej zalesionej).

Formy ochrony przyrody gdzie nie prowadzimy pozyskania to między innymi:

- Użytki ekologiczne  - pozostałości ekosystemów mających znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej – naturalne zbiorniki wodne, śródpolne, śródleśne oczka wodne, kępy drzew  i krzewów, bagna, torfowiska, wydmy, płaty nieużytkowanej roślinności, siedliska przyrodnicze oraz stanowiska rzadkich lub chronionych gatunków roślin, zwierząt i grzybów (mamy ich 17, na powierzchni 333,4 ha);

- Strefa ochrony całorocznej – obszar który ma na celu ochronę istniejących stanowisk lęgowych ptaków drapieżnych oraz miejsc rozrodu lub regularnego przebywania pozostałych gatunków zwierząt, gdzie obowiązują zakazy przebywania osób (z  wyjątkiem  osób sprawujących nadzór), wycinania drzew lub krzewów bez zezwolenia regionalnego dyrektora Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, dokonywania zmian stosunków wodnych  ( na naszym terenie 7 szt na powierzchni ok 24,30 ha, gdzie występują– Żółw błotny, Gniewosz plamisty, Kania ruda, Bocian czarny, Bielik);

- Rezerwaty przyrody –  obejmujące ochroną najcenniejsze obiekty przyrodnicze, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym, ekosystemy ostoje i siedliska przyrodnicze, a także siedliska roślin, siedliska zwierząt i siedliska grzybów oraz twory i składniki przyrody nieożywionej wyróżniające się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi lub walorami krajobrazowymi (Mokradła Sułowskie 45,11 ha; Łęgi koło Słubic 359,63 ha).

 

Dodatkowo - Powierzchnie referencyjne (forma nie należąca formalnie do ochrony przyrody, jednakże również jest to teren wyłączony z prowadzenia gospodarki leśnej)  - powierzchnie wyznaczone dla obserwacji procesów naturalnych w lasach (1152 ha).

 

Powyższe formy stanowią przykłady miejsc, gdzie nie prowadzi się gospodarki leśnej, a główne starania Nadleśnictwa Rzepin opierają się o zachowanie ich w stanie nienaruszonym, jak najbardziej zbliżonym do stanu naturalnego. Należy także  wspomnieć o tym, iż poza wspomnianymi formami, na naszym  terenie znajdują się również:

- Pomniki przyrody – prawnie chronione twory przyrody, szczególnie cenne ze względów naukowych, przyrodniczych i kulturowych ( w Nadleśnictwie Rzepin 8 pojedynczych drzew, 3 grupy drzew – łącznie 11 szt.)

- Obszary Natura 2000  - obszary objęte programem utworzonym przez Unię Europejską, których celem jest zachowanie określonych typów siedlisk oraz gatunków, które uważane są za cenne i zagrożone w skali UE ( obejmujące w Nadleśnictwie Rzepin  2473 ha)

- Obszary chronionego krajobrazu – tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb turystycznych  (w Nadleśnictwie Rzepin łącznie ponad 3157 ha).

 

Reasumując, na terenie Nadleśnictwa Rzepin, różnymi formami ochrony lasu i przyrody objęte jest od 11 %  powierzchni nadleśnictwa (całkowity zakaz pozyskania drewna) do ponad 20 % (gdzie prowadzone są inne działania ochronne).

 

Pamiętajmy, że dla pracowników Lasów Państwowych, działania gospodarcze w lesie są ważne, ale nie najważniejsze. Najważniejszym jest dbanie o ciągłość życia lasu, przy korzystaniu z jego dóbr, a przede wszystkim ochrona wszystkiego co najcenniejsze przyrodniczo. Wszytko to w imię służby dla lasu, który pozostał dla nas i pozostanie dla potomnych.


Asset Publisher Asset Publisher

divisions-and-others

Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

 

Blog leśniczego

 

Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

 

Sprzedaż

Sprzedaż

Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

 

Mapa lasów

Mapa lasów