Asset Publisher Asset Publisher

Back

Czy Puszcza Rzepińska zamiera?

Czy Puszcza Rzepińska zamiera?

Sosny pospolite, rosnące na 80% powierzchni lasów Puszczy Rzepińskiej, chorują. Mają na to wpływ niekorzystne zmiany klimatyczne – letnie susze trwające już od 2009 r., wyższa temperatura, mniejsze zapasy wody. Drzewa osłabione przez te czynniki stanowią doskonały cel dla szkodliwych organizmów, m.in. są atakowane przez Jemiołę i Kornika ostrozębnego.

 

Leśnicy z Nadleśnictwa Rzepin mając do dyspozycji drony oglądają to, czego nie widać z ziemi – korony drzew „z lotu ptaka”. Wyraźnie dzielą się one na: zielone, zielono-brązowe i brązowe. Te ostanie należą do drzew, które są zupełnie martwe,
a drewno suche. Zamierają w wyniku ataku Kornika ostrozębnego – zaczynają więdnąć gałęzie, igły stają się jasnozielone, matowieją, po czym żółkną, stają się rude i opadają. Korniki uśmiercają drzewo w ciągu kilku tygodni i nie ma na nich lekarstwa. Jedyną, skuteczną metodą jest usuwanie zainfekowanych drzew, tak by owad nie przeniósł się i nie zaatakował sąsiednich drzew; spalenie lub jak najszybsze wywiezienie koron wyciętych drzew z lasu. Niestety, kornik atakuje
te największe i najładniejsze drzewa, w wieku powyżej 80 lat.

 

Nadleśnictwo Rzepin z powodu kornika usunęło w ostatnich 2 latach już około 100 ha lasu z 18 000 ha, na których gospodaruje.

 

„Niech więc nie dziwią miejsca po wyciętych drzewach – zwane „zrębami”. Za rok, najpóźniej 2 lata, będzie tam rosło nowe, młode pokolenie lasu. To nasz obowiązek sadzić, pielęgnować i chronić” – mówi Andrzej Cap, nadleśniczy Nadleśnictwa Rzepin.

 

Link do filmu https://drive.google.com/file/d/1zUzF_6aAe0LU9bCw58X4LA990fBzoNTo/view?usp=sharing


Asset Publisher Asset Publisher

Divisions and others

Web Content Display Web Content Display

 

Blog leśniczego

 

Web Content Display Web Content Display

 

Sprzedaż

Sprzedaż

Web Content Display Web Content Display

 

Mapa lasów

Mapa lasów