Program " Zanocuj w lesie"

„Zanocuj w lesie”

            Od 1 maja w Nadleśnictwie Rzepin tak jak w całej Polsce rusza nowy program Lasów Państwowych pod nazwą „Zanocuj w lesie”. Celem jest umożliwienie legalnego uprawiania aktywności związanych z przebywaniem w lesie (takich jak bushcraft, survival czy zwyczajna wycieczka do lasu z możliwością zatrzymania się na nocleg).

 

Lokalizacja widoczna jest również na mapie [https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy ] oraz z poziomu aplikacji Mbdl  (android) lub  iPhone, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

 1. regulaminem korzystania z obszaru
 2. informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać. Jeśli nie, należy drewno przynieść ze sobą
  1. Miejsce na ognisko: wigwam przy Ścieżce edukacyjnej „Bobrowym Szlakiem” w Nowym Młynie jest zaopatrywany w drewno
 3. mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/  Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem
 4. zasadami bezpiecznego korzystania z lasu [link do bezpiecznego korzystania z lasu na czaswlas.pl] 
 5. z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu
 6. z czasowymi wyłączeniami/zmianami przebiegu szlaków
  1. Termin obowiązywania, lokalizacja na mapie.
 7. w okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, o które należy zasięgnąć informacji w Nadleśnictwie Rzepin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! 
 8. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza [link do formularza] oraz przesłanie go na adres: anna.gandecka@szczecin.lasy.gov.pl lub jacek.downar@szczecin.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie:

jacek.downar@szczecin.lasy.gov.pl

Materiały do pobrania – decyzja n-go, regulamin, mapa, infografiki CILP

 Nadleśnictwo Rzepin przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.

 

Ankieta dla osób korzystających turystycznie z lasów:

http://personal.ewaluacja.eu/index.php/544185